Skip to main content

Ako začať – prvé kroky od výberu spoločnosti až po výber peňazí

Aj keď investovanie do p2p pôžičiek nie je zložitým procesom, keďže ide o investovanie s reálnymi peniazmi, je potrebné si tieto kroky dobre premyslieť. Ako pri väčšine spôsobov investovania aj tu môžete prísť o všetko. Ako sa čo najlepšie pripraviť na tento druh investovania som sa pokúsil rozobrať v nasledujúcich krokoch podľa mojej vlastnej skúsenosti.

 

     1. Výber investičného portálu

Je to alfa a omega celého investovania. Je potrebné vybrať si stránku, resp. poskytovateľa pôžičiek. Aké kritéria na jeho výber si zvolíte je už na vás. Môžete ale nemusíte sa inšpirovať mojim výberom. V zásade platí, že nikto vám nič nemôže garantovať na 100% a pri každom investovaní idete do rizika. Je len na vás ako zvolenými kritériami sa ho budete snažiť eliminovať na pre vás prijateľnú mieru.

     2. Založenie účtu a jeho overenie

Po výbere poskytovateľa vám zostáva jediné – založiť si účet. Jeho založenie je bezplatné (osobne som sa nestretol s platenou registráciou, ale samozrejme niekde sa vyskytovať môže). Čo vás následne možno prekvapí je overenie účtu. Overenie pritom spočíva v naskenovaní osobných dokumentov (občiansky alebo pas). Pre mňa osobne to bol krok, ktorý ma do značnej miery zneistil, pretože podobný typ dokumentov nie som zvyknutý posielať cez internet. Iným spôsobom sa vám ale identitu overiť nepodarí (overujú ju pracovníci daného portálu). Takéto overovanie je pritom nutné kvôli nariadeniu Európskej únie o zamedzení prania špinavých peňazí, a teda peniaze vložené do takéhoto systému majú mať jasného majiteľa (vás). Pri väčšine portálov takéto overenie ale stále nestačí a je potrebné naskenovať, resp. zaslať aj ďalší elektronický doklad. V tomto prípade už ale postačí zaslať vodičský preukaz, prípadne faktúru vystavenú na vaše meno (napríklad od telekomunikačného operátora). Doklady pritom nie je nutné skenovať, stačí ich odfotiť mobilom.

Pri niektorých portáloch (napríklad Mintos) je druhé overenie potrebné až vo chvíli, keď si chcete investované peniaze poslať späť na účet.

     3. Vloženie peňazí

Na tomto procese nie je nič extra zložité. Poskytovateľ vám vypíše údaje potrebné k platbe. V dobe IBAN účtov je celý proces jednoduchý a rýchly. Napríklad Bondora kedysi vyžadovala aj akési overenie účtu, z ktorého peniaze posielate. V zásade si ale stačí hneď na začiatku poslať celú sumu, ktorú chcete investovať.

     4a. Rozdelenie investícií do úverov

Keď už máte overený účet a na ňom peniaze, prichádza najdôležitejšia a zrejme aj najzložitejšia časť. Investovanie. Niektorí poskytovatelia majú trhy s pôžičkami dva (primárny a sekundárny) iné iba ten primárny. Úvery si na týchto stránkach kupujete do svojho portfólia. Niektoré weby (napríklad aj Bondora) fungujú na princípe aukcií. Teda ponúkate svoje peniaze na požičanie ľuďom, ktorí si ich požičať chcú. Vy si stanovíte najnižší vami akceptovaný úrok a taktiež budúci dlžník si nastaví výšku akceptovaného úroku. Na úplne inom princípe funguje zasa Mintos, kde si viete kupovať úvery, ktoré už sú reálne požičané a vy si odkupujete iba časť úveru od jeho poskytovateľa. Úplné fungovanie je zložitejšie a je potrebné mu venovať osobitný článok pre každú platformu.

     4b. Rozdelenie investícii do úverov

Ak sa vám zdajú vyššie prečítané riadky v bode 4a komplikované, a investovanie vás nebaví natoľko, aby ste si študovali jeho zákonitosti, drvivá väčšina spoločností pre vás ponúka automatické investovanie. V ňom stačí nastaviť iba niekoľko jednoduchých parametrov, prípadne zvoliť výšku želaného výnosu, vašu investičnú stratégiu a celý systém za vás nakúpi úvery sám.

V oboch prípadoch je potrebné počítať s tým, že sumu, ktorú máte poslanú na účet nerozdelíte na úvery okamžite. Môže trvať aj mesiac kým nájdete pre svoje peniaze tie správne úvery. Tento proces preto netreba uponáhľať.

     5. Pravidelná kontrola a investovanie

Ak ste si nezvolili svojho portfóliového manažéra, bude potrebné, aby ste sa svojmu účtu venovali. Ak nie každý deň, tak aspoň dvakrát za týždeň. Všetko samozrejme závisí od stratégie, s akou do investovania vstupujete, avšak peniaze z úverov sa vám začnú vracať každý deň (podľa splátkových kalendárov vašich nakúpených úverov). Čokoľvek s týmito peniazmi chcete ďalej robiť, určite ich nenechávajte len tak ležať na účte v spoločnosti poskytujúcej úvery. Ak ďalej investovať nechcete, môžete si ich poslať na svoj osobný účet v banke, alebo lineárne navyšovať výšku svojho portfólia opätovným investovaním do ďalších úverov.

     6. Ukončenie investovania

Náročnosť tohto procesu je daná aj typom spoločnosti, ktorú si vyberiete. Ak napríklad daný portál nemá sekundárny trh, kde môžete svoje portfólio predať, je predčasný odchod prakticky nemožný a svoje peniaze uvidíte až po vyplatení všetkých úverov, do ktorých ste investovali. Proces odchodu z portálov priblížim v osobitnom článku, nakoľko je to zložitejšia téma, ktorá zaujíma množstvo ľudí.

     7. Výber peňazí

Pre mnohých najkrajšia fáza procesu investovania. Nahromadené peniaze si môžete posielať na svoj účet pravidelne alebo jednorazovo. Proces je veľmi jednoduchý, stačí si zvoliť sumu a kliknúť na odoslať. Peniaze je pritom nutné zaslať na rovnaký účet z akého prišli. V inom prípade je potrebné opäť podstúpiť overovací proces.

One thought to “Ako začať – prvé kroky od výberu spoločnosti až po výber peňazí”

Comments are closed.