Skip to main content

TIP: Najlepšie zhodnotenie peňazí, kam investovať na začiatku?

Viacerí sa ma pýtate, kam by som odporúčal investovať na začiatku a aký objem peňazí máte na začiatok zvoliť. Nájsť najlepšie zhodnotenie peňazí nie je jednoduché a platí samozrejme pravidlo, že s väčším výnosom prichádza aj väčšie riziko. Pri prvej otázke je moja odpoveď závislá od vašich očakávaní o výške ziskovosti investície. Spomedzi platforiem, ktoré som otestoval však asi najviac odporúčam v súčasnosti (január 2019) Mintos. A to práve pre asi najoptimálnejší pomer rizika a výnosnosti.

 

Prečo práve Mintos?

Na tejto platforme môžete investovať čiastočne bez rizika (pokiaľ sa zameriate na garantované úvery) a môžete dosiahnuť ročný výnos okolo 12%. Nie je to najvyšší dosiahnuteľný výnos v oblasti P2P pôžičiek, ale v pomere k riziku je asi najprijateľnejší. Samozrejme, môžete si nakúpiť aj negarantované úvery, ktoré sú založené napríklad nehnuteľnosťou či autom) viete si ich dokonca pozrieť na obrázkoch).

Mintos je navyše veľmi jednoduchá platforma, s ktorou sa naučíte pracovať veľmi rýchlo. Nemá žiadne zbytočné funkcie a nie je veľa vecí, ktoré by jej naopak chýbali. V tomto to porovnám napríklad s Twinom, ktoré má tiež garantované pôžičky na podobnej úrovni, avšak manuálne investovanie je tam úmyselne úplne potláčané, čo mne osobne nevyhovuje. Pre záujemcov z Česka je dôležitý aj fakt, že po novom umožňuje platforma investovať aj s českými korunami. V Mintose navyše presne vidíte, ktorá firma peniaze dlžníkovi požičiava.

 

Aký objem peňazí?

V tomto prípade si musíte vedieť odpovedať sami. Peniaze v žiadnej platforme nie sú nikdy garantované štátom, ako je to napríklad v bankách. Ide teda iba o to, nakoľko takémuto systému požičiavania peňazí veríte. Ja osobne investujem viac než päťciferné sumy (v eurách), pretože ako vždy platí, že z mála peňazí ani pre relatívne solídnom úročení (12% je v súčasnosti zhodnotenie z ríše snov) neurobíte veľa peňazí. A teda ak napríklad vložíte 500 eur, po roku máte v ideálnom prípade na svojom účte 560 eur. Ak vložíte 10 000 eur, na konci roka by ste mohli mať 11 200 eur.

 

Ako získať viac

Na záver, ak ste sa rozhodli investovať alebo si len pozrieť Mintos „zvnútra“, môžete na registráciu použiť tento odkaz na web Mintos.com. Registráciou cezeň získate od platformy bonus vo výške 1% podľa výšky vášho vkladu v priebehu 90 dní.

 

Mintos vás neoslovil?

Môžete sa pozrieť na ostatné platformy, ktoré na investovanie používam. Viaceré z nich majú aj vyššie zhodnotenie, ale samozrejme aj potenciálne väčšie riziko. Prípadne sa opýtať otázku. Rád vám ich zodpoviem.