Skip to main content

Prečo investovať do P2P a aký objem peňazí

Ak ste na tejto stránke, znamená to, že ste už o P2P pôžičkách niečo počuli. A zaujali vás natoľko, že si hľadáte bližšie informácie. Hlavný dôvod prečo ja osobne odporúčam investovať do P2P pôžičiek je samozrejme vysoké zhodnotenie. To je ale ako to už býva spojené s istým rizikom, avšak to považujem v tomto prípade za akceptovateľné.

 

Prečo investovať do P2P?

Dôvod prečo, je jednoduchý. Nič lepšie na súčasnom trhu nenájdete. Lepšie nie iba v zmysle výšky výnosu. Ten dokážete nájsť aj inde. Napríklad v akciách alebo v rizikových fondoch. V dvoch spomenutých možnostiach sa ale potrebujete orientovať a venovať tomu relatívne dosť času. To v tomto prípade viac-menej odpadá. Ďalšie možnosti s podobným výnosom ponúkajú viaceré projekty, ktoré zaváňajú Ponziho schémou.

Z môjho pohľadu teda investovanie do P2P odporúčam na základe osobnej skúsenosti. Dokážete výhodne zhodnotiť svoje peniaze za nie veľmi dlhú dobu. Dôležitý v tejto forme investovania je aj fakt, že vaša investícia vám prináša pravidelný mesačný výnos.

 

Aký objem peňazí použiť?

V tomto prípade asi neexistuje dobrá alebo zlá rada. V zásade ale odporúčam použiť také množstvo peňazí, ktoré máte „voľné“ a nepotrebujete ho na svoje každodenné fungovanie. Zároveň by malo ísť o sumu, s ktorou ste ochotný ísť do rizika. V mojom prípade, aj keď svojim investíciám verím, som jednoducho nastavený tak, že ak o ne náhodou prídem, nezruinuje ma to.

Je samozrejmé, že čím menšiu sumu vložíte, tým nižší bude váš mesačný výnos. Dôležitá je pri tom už spomenutá formulka mesačný výnos. Aj keby ste si na začiatok vložili iba tisíc eur, už po prvom mesiaci vám pri 20% ročnom zhodnotení pribudne na účet 16 eur (reálne to môže byť menej, keďže treba rátať aj s oneskorenými, resp. s nezaplatenými splátkami). Ak si peniaze nevyberiete, tak do druhého mesiaca vstúpite s investíciou 1016 eur. Vaša investícia teda dokáže každý mesiac rásť.

Samozrejme ak si vložíte vyššiu sumu, rastie rýchlejšie. Ja využívam iný princíp investovania. Ten popíšem v článku o mojej investičnej stratégii. V zásade ale tento princíp platí a aj z malej investície dokáže byť veľká.