Skip to main content

Moje portfólio – zloženie investícií

S investovaním som začal na začiatku januára 2016. Svoje portfólio som si rovnomerne rozdelil medzi dve platformy. Bondoru a Mintos.

 

Bondora

Bondora bola na začiatku roka číslom 1 v pobaltských štátoch. Takisto bola číslom 1 aj pre mňa. Jej história je veľmi bohatá a názory na ňu veľmi rozporuplné. Pre mňa bolo dôležité, že funguje dlhodobo a nevznikla iba nedávno. Na internete som sa síce dozvedel viaceré informácie, ktoré boli negatívne, avšak zlá skúsenosť nespočívala v samotnom zlom fungovaní webu. Ľudia mali skôr problémy napríklad so slabou komunikáciou spoločnosti s investormi, chybnou diagnostikou zlých úverov a paradoxne vyčítali im tiež, že začali peniaze požičiavať Slovákom. Čo sa ukázalo ako obrovská chyba, pretože Bondora mala na Slovensku extrémne nízku vymožiteľnosť pohľadávok. V čase môjho vstupu ako investora však už Bondora na Slovensku peniaze nepožičiavala.

Naopak lákavými boli predovšetkým, okrem spomenutej dlhoročnej zabehnutosti, prezentované vysoké úrokové sadzby. Dôležitým pritom pre mňa neboli ani tak sadzby uvádzané na oficiálnom webe, zameral som sa skôr na sadzby uvádzané na rôznych diskusných fórach a blogoch. Ľudia dokázali na Bondore vygenerovať ročný výnos okolo 26%. Ak to dokázali iní, môžem to dokázať aj ja.

 

Mintos

Aj napriek mojej sebadôvere v Bondoru som si uvedomoval riziko spojené s takouto formou investovania. Najlepšou možnosťou znižovania rizika je diverzifikovať ho. Hľadal som preto podobný spôsob investície, ktorý ale možno bude viac bezpečný, no zároveň dostatočne výnosný. Pri sledovaní rôznych webov som natrafil na Mintos. Ten funguje na úplne inom princípe ako Bondora a práve to ma presvedčilo o tom, že je to výborná kombinácia.

Môj očakávaný výnos na Mintose bol okolo 12% p.a., aj keď je pravda, že vzhľadom na úplne odlišnú stratégiu investovania na oboch portáloch bolo môj výnos na Mintose na začiatku veľmi ťažké odhadnúť.

 

Viac o tom, aké investičné stratégie zvoliť na jednotlivých poskytovateľoch sa dozviete z článkov pod nimi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.