Skip to main content
bondora

7 dôvodov prečo investovať cez Bondora – v čom je dobrá?

Ako si môžete prečítať v mojom KOMPLETNOM ZOZNAME p2p serverov na požičiavanie peňazí, takýchto stránok je naozaj mnoho. Prečo som sa rozhodol ja investovať práve cez portál Bondora, vysvetlím na 7 pozitívnych dôvodoch. Niektoré z nich sú totožne s dôvodmi prečo si vybrať Mintos a boli by totožné aj s inými portálmi. Dôležitá je kombinácia týchto pozitív do jedného celku.

1. Vysoký ročný výnos

Dôvod prečo chcú ľudia ako investori vložiť svoje peniaze do p2p pôžičkových firiem je samozrejme jediný – zisk. Hlavným kritériom väčšiny je preto nájsť investíciu čo najvýnosnejšiu. V tomto bode je Bondora vysoko nad priemerom ostatných p2p portálov. Samozrejme treba si uvedomiť, že vysoké výnosy, a teda vysoké úroky pre dlžníkov znamenajú vo viacerých prípadoch aj rizikovejších klientov.

2. Bondora je spoločnosť s bohatou históriu

Históriu Bondory neoznačujem ako bohatú, ale ako bohatšiu z jednoduchého dôvodu. Biznis p2p pôžičiek je relatívne nový (vôbec prvou bola britská Zopa, založená v roku 2005), a preto žiadna firma nepôsobí na finančnom trhu tak dlho ako napríklad banky. Bondora vznikla ešte pod názvom isePankur v roku 2008, čo je vzhľadom na v súčasnej dobe mimoriadne rýchlo rastúci počet spoločností naozaj bohatá história.

3. Fungujúci secondary market

Secodary market alebo po slovensky vo voľnom preklade sekundárny trh začne ľudí zaujímať zväčša až vtedy, keď chcú peniaze z pôžičiek rýchlo späť. Aby to bolo možné, je nutné, aby na danom webe fungoval sekundárny trh. A to nie len fungoval v zmysle, že ho prevádzkovateľ podporuje, ale aj v zmysle jeho funkčnosti pri predaji iným investorom. Tento bod Bondora tiež spĺňa do bodky. Aké sú ďalšie výhody fungujúceho secondary marketu si môžete prečítať v ďalších článkoch.

4. Možnosť založiť firemný účet

Ani táto možnosť nie je zďaleka štandardom pre všetky spoločnosti. Také, v ktorých je možné založiť počet vedený na firmu a nie na fyzickú osobu je naozaj málo. Aké sú výhody mať účet pod s.r.o. si môžete prečítať v ďalších článkoch.

5. Jazyková podpora Bondora

Bondora veľmi dlho natívne podporovala slovenčinu, čo bola pre začínajúcich investorov veľká pomoc najmä na začiatku, kým sa stihli udomácniť v ekonomických pojmoch s týmto druhom investovania spojených. Žiaľ po veľkom „dizajnovom“ update približne v polovici roka 2016 sa podpora slovenčiny vytratila  a ostali len angličtina, nemčina, španielčina, fínčina a „domáca“ estónčina. Aj napriek zrušeniu slovenčiny som tento bod zaradil medzi pozitíva Bondory, pretože ani úplne fungujúce angličtina na všetkých úrovniach webu nie je všade úplnou samozrejmosťou a pri niektorých spoločnostiach sa môžete celkom ľahko stretnúť aj s nepreloženými časťami stránky.

6. Fungujúca komunita

Texty na tejto stránke si čítate najmä preto, lebo predtým, než investujete svoje peniaze, chcete vedieť o danej investícii čo najviac. Ideálne dokonca zistiť skúsenosti ľudí, ktorí niečo také robia už dlhodobo. Aj v tomto ponúka Bondora vyšší komfort oproti iným sprostredkovateľom úverov. Aj keď v tomto prípade na tom nesie podiel skôr svojím zlým rozhodnutím. Zakladatelia Bondory sa pri jednej z premien svojho webu rozhodli úplne zrušiť fungujúce fórum na webe. Pod vplyvom tohto rozhodnutia založili dlhoroční investori skupinu na Facebooku, kde píšu svoje skúsenosti a pripomienky k webu. Skupina nabrala dokonca takú mienkotvornú vážnosť, že na príspevky užívateľov v nej reagujú najvyšší manažéri Bondory. Prispievať do skupiny však odporúčam len skúsenejším investorom.

7. Snaha o proklientský marketing v Bondora

Zhruba od polovice roka 2016 predstavitelia Bondory výrazne zmenili svoje správanie voči investorom a začali im venovať viac času. Prejavuje sa to napríklad tvorbou inštruktážnych videí, špeciálnou komunikačnou linkou, ale aj vyššie spomenutou neoficiálnou komunikáciou s investormi cez Facebook.


Ak máte záujem podporiť tento web, resp. mi  poďakovať za informácie a máte záujem o investovanie na Bondore, môžete použiť registračný link na Bondoru (referral). Za registráciu cez tento odkaz vám navyše Bondora na úvod pripíše 5 Eur.

Ak vás zaujíma investovanie do úverov, ktoré sú zabezpečené proti splácaniu, odporúčam prečítať si článok o 7 dôvodoch prečo investovať cez stránku Mintos.

3 thoughts to “7 dôvodov prečo investovať cez Bondora – v čom je dobrá?”

Comments are closed.